Sposoby motywowania pracowników

Po co wszyscy chodzimy do pracy? Chyba każdy słyszał popularne wśród pracowników powiedzenia: że żyjemy z pieniędzy a nie z pracy oraz , że należy pracować mądrze a nie ciężko. Czyli niewątpliwie praca jest dla nas źródłem dochodów, które pozwalają nam przeżyć i funkcjonować w świecie. Nie o to także chodzi, aby zapracowywać się bez granic rozsądku bo w życiu powinno być także miejsce dla domu i rodziny a także na przyjemności i hobby.

Nie tylko pieniądze się dla nas liczą

Czy jednak tylko wypłata jest tym co trzyma nas u danego pracodawcy? Czy tylko pieniędzy oczekujemy od miejsca, w którym spędzamy największa część swojego życia? Otóż bardzo często nie tylko o finanse w tym wszystkim chodzi. Tym samym nie tylko kwota zarobków czy wypłacanych premii działa jako najlepsza motywacja do dobrej pracy i zaangażowania z naszej strony, na rzecz miejsca pracy.

Mniej oczywiste metody motywacji

Pracownik lubi się czuć doceniony przede wszystkim w aspekcie psychologicznym a tutaj oprócz pieniędzy chodzi o zauważalne i słyszalne uznanie w oczach kierownictwa i zwierzchników firmy. Wiedząc o tym, że ktoś widzi i docenia trud, jaki wkładamy w jak najlepsze wykonywanie naszych obowiązków, robimy to z jeszcze większą przyjemnością. Każdy człowiek ma w sobie potrzebę akceptacji, dobra kadra zarządzająca, potrafi wykorzystać ten fakt i daje odczuć swoim podwładnym jak ważnym trybikiem w całej machinie danej firmy lub struktury jest każdy, nawet najniższy w hierarchii zakładowej pracownik.
Bardzo ceniona wśród pracowników jest także niezależność jaką mogą mieć w pracy na rzecz swojego pracodawcy. Możliwość podejmowania samodzielnych decyzji, daje mu poczucie bycia mądrym i ważnym. Także i potrzebnym firmie. Skoro na polu własnych obowiązków jestem decyzyjny to znaczy, że w oczach kierownictwa znam się na swojej pracy i wykonuję ją dobrze.
Dzięki różnym systemom usprawniania pracy, których dokonuje się na podstawie obserwacji i wniosków pracowników niejednokrotnie firmie udaje się na danym polu zredukować koszty dzięki wprowadzonym ulepszeniom i innowacjom, które z kolei nie zawsze wymagają olbrzymich nakładów finansowych. Pracownik, którego pomysł usprawnienia został wdrożony do realizacji ma poczucie własnego wkładu w rozwój firmy. Jest to kolejne narzędzie motywujące.