Motywowanie pracowników

Odpowiedni system motywacyjny wpływa na efektywność i jakość pracy, na zadowolenie pracownika oraz na lojalność wobec pracodawcy. Istnieje wiele sposobów by zmotywować pracowników i nie wszystkie wiążą się z dużymi kosztami.

Motywowanie pracowników bez dodatkowych kosztów

Badania pokazują, że pracownicy często wyżej od premii czy prezentów, cenią sobie słowa uznania od managera czy właściciela firmy. Dlatego najważniejszym elementem wzajemnej współpracy jest dostrzeganie nie tylko porażek, ale też sukcesów. Warto służyć wsparciem, omawiać pojawiające się problemy i pomagać w ich rozwiązaniu. Na dobrą atmosferę wpływają też słowa podziękowania lub gratulacje, pochwały, motywujące słowa. Rolą dobrego kierownika jest wspieranie pracowników przez drobne gesty i docenianie ich wkładu pracy.

Benefity

Wielu managerów odnotowuje pozytywny wpływ nagród i benefitów na jakość i efektywność pracy. W tej dziedzinie zakres możliwości jest niezwykle szeroki. Aby proponowane benefity rzeczywiście wpłynęły pozytywnie na pracowników trzeba się przyjrzeć ich potrzebom. Karnety na siłownię, bilety do kina lub na koncerty, nagrody rzeczowe sprawdzają się doskonale w firmach, w których pracownicy to przede wszystkim ludzie młodzi i aktywni, poszukujący rozrywek i ceniący sobie gadżety. Takie osoby zmotywować mogą też konkursy z cennymi nagrodami czy też imprezy firmowe i wyjazdy integracyjne.

Wspomniane propozycje mogą być jednak mało efektywne w przypadku osób w średnim wieku o ustabilizowanej pozycji zawodowej. Dla nich ważniejsze będą na przykład korzyści w postaci rozbudowanych pakietów medycznych dla nich i członków ich rodziny, dodatkowe ubezpieczenia i inne korzyści wpływające na poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Takie osoby cieszą się też z udogodnień w postaci służbowych samochodów i mieszkań.

Rozwój zawodowy

Coraz częściej specjaliści w dziedzinie zarządzania wskazują na fakt, że pracownicy typują szkolenia jako najbardziej motywujący czynnik. Wielu ludzi chce doskonalić swoje umiejętności zawodowe, rozwijać się, kształcić, co pozwoli im osiągnąć awans zawodowy i wyższy status materialny. Dlatego szczególnie doceniane są szkolenia wewnętrzne i zewnętrze, kursy językowe dla pracowników, finansowanie studiów podyplomowych, kursów prawa jazdy etc.

Wybierając sposoby motywowania pracowników warto pamiętać, że wyspecjalizowane kadry to jedna z najważniejszych wartości firmy i dlatego należy w nie inwestować oraz dbać o lojalność pracowników wobec firmy.