Jak sobie radzić z zadłużeniem?

Prawie połowa Polaków żyje na kredyt. Jednak posiadając stałe źródło dochodu i uporządkowaną sytuację finansową dobrze sobie radzą. Trudniejsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy zdarzy się coś nieprzewidzianego, co znacząco pogorszy sytuację finansową. Wtedy łatwo popaść w długi, a nawet w spiralę zadłużenia.

Działaj szybko

Walka z długami nie należy do łatwych i przyjemnych, ale im wcześniej podejmiemy działania, tym lepiej. Trzeba sobie uświadomić problem , a potem poszukać sposobów na wyjście z nich. Pomocy może udzielić wiele osób i instytucji. Polecamy chociażby porady prawne Gdynia w kancelariach prawnych lub w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej.

Zrób porządek

Często, aby wyjść z jednego długu, bierzemy kolejną pożyczkę, kredyt, chwilówkę, pożyczamy pieniądze od rodziny i znajomych. To prosta droga do tego, by wpaść w spiralę zadłużenia i się we wszystkim pogubić. Dlatego trzeba zacząć od dokładnego rozpisania bieżącej sytuacji finansowej i jej dokładnej analizy.

Rozpisz budżet

Mając wypisane długi i wysokość rat, warto też przyjrzeć się domowemu budżetowi. Należy wypisać wszystkie stałe dochody i wydatki, a także wszystkie inne wydatki. To pozwoli nam przyjrzeć się temu, w jaki sposób gospodarujemy pieniędzmi. Dzięki temu możemy poszukać oszczędności, rezygnując z zachcianek, luksusów i niepotrzebnych nam rzeczy. Idealną sytuacją byłoby ograniczenie wydatków w taki sposób, by nie przekraczały przychodów.

Źródło dochodu

Nie da się wyjść z długów zarabiając mało i żyjąc ponad stan. Dlatego oprócz ograniczenia wydatków dobrze jest podjąć kroki w celu poprawy wysokości dochodów. Może to być dodatkowa praca, zaangażowanie starszych dzieci do dorabiania sobie na własne wydatki, prośba o podwyżkę, można też postarać się zmienić pracę. Polecamy też zrobienie przeglądu rzeczy w domu. Często mamy przedmioty, które są nam zbędne, a można je łatwo sprzedać w internecie i dzięki temu zyskać dodatkową gotówkę.

Negocjacje

Bankom i innym wierzycielom zależy, abyś spłacał długi. Dlatego warto negocjować wydłużenie terminu spłaty, obniżenie rat, umorzenie części odsetek etc. Nawet firmy windykacyjne są otwarte na negocjacje i czasem wystarczy trochę dobrej woli.